Ранішня діагностика та принципи лікування раку молочної залози
Рак молочної залози – одне з найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок в усьому світі. Сьогодні в Україні ця хвороба входить до трійки профільних захворювань, посідаючи друге місце після органів травлення в структурі онкозахворювань. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоровʼя (ВОО3) рівень захворюваності на рак молочної залози постійно зростає. Україна – не є винятком. Щорічно в Україні на РМЗ хворіють близько 15 тисяч жінок, помираюблизько 5 тисяч.Вже у віці 18-24 роки рак грудної залози має третє місце у структурі захворюваності українок (10,8%), а з 30 до 74 років він стало лідирує (27,6-20,6%).У структурі смертності від раку жіночого населення рак грудей переважає у вікових групах 30-54, 55-74 та 75+ років і складає 24,5%, 20,6% та 18,5% відповідно. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у чверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко.
Рак молочної залози розвивається в жіночому організмі через безліч факторів:
- родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), які хворіли на рак грудей;
- відсутність вагітностей та пологів;
- перша вагітність у 30 років і старше;
- вік старше 40 років;
- ранній початок менструацій — у віці до 12 років;
- пізня менопауза — після 55 років;
- безперервне вживання гормональних контрацептивів протягом тривалого
- цукровий діабет;
часу, а також гормональної замісної терапії у менопаузі;
- надмірна вага та ожиріння;
- куріння;
- зловживання алкоголем;
- гіпертонічна хвороба;
- перенесений раніше рак грудей або рак яєчника;
- вплив джерел радіації;
- рак може розвиватися після отримання травм грудей;
За даними ВООЗ, 21% усіх випадків смерті від раку молочної залози у світі спричинено вживанням алкоголю, зайвою вагою і ожирінням, а також фізичною інертністю.В Харківській області в 2022 році було зареєстровано 233 нових випадків захворювань, в 2021 р. – 995. Відповідно показник захворюваності на 100 тис. жіночого населення склав – 16,8 (2021 р. – 70,8). Кількість жінок, які перебувають на «Д» обліку з приводу РМЗ, становила 14833 проти 14494 в 2021 році.
Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже рак виліковний за умови його виявлення на І стадії — у 95% жінок, на ІІ стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.
ДІАГНОСТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
- Обстеження і огляд у лікаря є первинним методом діагностики захворювання. Якщо виявлені причини для занепокоєння, лікар призначає лабораторні та інструментальні методи дослідження, а саме:
- Мамографія та дуктографія (різновид мамографії з використанням
контрастних речовин)
- УЗД
- MPT
- лабораторні тести виділень з соска
- біопсія
- аналіз крові на гормони
Рак молочної залози належить до «візуальних» форм раку. Фахівці стверджують, що кожна жінка, витративши 10-15 хвилин щомісячно, може запобігти трагедії. А для цього кожна жінка не рідше одного разу на місяць повинна самостійно обстежувати молочні залози.
У сучасній медицині застосовується комплексна терапія раку молочної залози. Основне лікування раку молочної залози полягає в оперативному втручанні.
До додаткових методів лікування належать:
- Променева терапія. Вона полягає в тому, що на новоутворення впливає іонізуюче випромінювання. Призначають терапію після операції. Вона дозволяє знищити в організмі ракові клітини, які залишились після операційного втручання.
- Хіміотерапія. Вона може проводитися як до, так і після операції, в залежності від конкретного випадку. Полягає у використанні препаратів, які вбивають ракові клітини. До операції хіміотерапію проводять з метою зменшення пухлини, якщо її розмір не дозволяє проводити хірургічне втручання.
- Гормонотерапія – не нове в лікуванні раку молочної залози віяння, але якщо раніше її використовували як самостійний метод, то зараз доведена більша ефективність її в поєднанні з іншими методами. Гормональне лікування сприяє зниженню ризику рецидивів у майбутньому і незамінне при неоперабельній пухлині: в такому випадку гормони контролюють її зростання.
Зараз під час війни важливо памʼятати, що хвороби ніхто не відміняв. Навпаки, коли відбувається багато стресових подій, це все відображається в нашому організмі. Тому жінкам не треба нехтувати своїм зоровʼям. Проходьте плановий огляд у мамолога. Це такі прості речі, які бережуть вам життя.
Звичайно може бути питання, а куди ж йти щоб пройти перевірку. Для цього проходження діагностики. необхідно звернутися до сімейного лікаря, який випише направлення на обстеження .
3 метою профілактики кожна жінка може звести до мінімуму всі чинники ризику захворювання на рак.
- регулювання маси тіла;
- відмова від паління, зведення до мінімуму вживання алкоголю;
- регулярне статеве життя, перші пологи не пізніше 28-30 років, годування дитини груддю не менше року, уникнення абортів;
- своєчасне лікування гінекологічних патологій, контроль за прийомом гормональних контрацептивів;
- лікування цукрового діабету, захворювань печінки та щитоподібноїзалози;
- запобігання впливу несприятливих чинників зовнішнього середовища,
При самостійному обстеженні молочних залоз слід звертати увагу на такі зміни:
– наявність безболісних ущільнень або пухлиноподібних утворень в одній або обох молочних залозах,
⁃ виділення з соска будь-якого характеру, не повʼязані з вагітністю або лактацією;
⁃ ерозії, кірочки, лусочки, виразки в області соска, ареоли;
⁃ деформація, набряк, зміна розмірів молочної залози;
⁃ зморщування або втягнення шкіри молочної залози, зміна її кольору;
⁃ ущільнення або припухлість соска, його втягнення;
⁃ відчуття дискомфорту або незвичний біль в одній з молочних залоз;
⁃ збільшення пахвових або надключичних лімфовузлів.
Ранне виявлення раку – запорука його повного вилікування!