Глобальна небезпека
Цього року Всесвітній День боротьби з туберкульозом, який припав на 24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться під девізом: «Туберкульоз десь – це туберкульоз серед нас».
Туберкульоз становить велику небезпеку для сучасного й майбутнього людства. У 1999 р. Всесвітня організація охорони здоров’я попередила, якщо найближчим часом не буде вжито термінових заходів, то протягом двадцяти років від туберкульозу в усьому світі загинуть 70 млн., занедужають 200 мільйонів, а більше мільярда осіб будуть інфіковані. Сьогодні смертність від туберкульозу досягає 3,3 млн. чоловік у рік, з них 100 тис. – діти. Щодня у світі від туберкульозу вмирають 9 тис. чоловік. Ще в 1993 році агентство охорони здоров’я ООН оголосило туберкульоз глобальною небезпекою.
За критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Усього на обліку в протитуберкульозних установах країни станом на початок 2009 року перебували 99449 хворих усіма формами активного туберкульозу. Найвищі показники захворюваності відзначаються в Херсонській, Миколаївській і Донецькій областях.
За останній рік у Харківській області на туберкульоз занедужало 2174 особи. З них у м. Харкові – 974 чоловіки. Усього в Харкові на обліку у фтизіатрів стоїть 17985 чоловік. Із них 2055 чоловік хворі активним туберкульозом. У місті відзначається значне погіршення ситуації – минулого року, у порівнянні з 2005, кількість хворих зросла на 6 %, бацилярними формами – на 6,8 %, нелегеневими – на 12,5 %, запущеними – на 50 %.
Показник захворюваності всіма формами туберкульозу в 2008 році становив 67,5 на 100 тисяч населення. Особливо несприятлива епідеміологічна ситуація спостерігається в п’яти районах Харкова – Ленінському, Московському, Жовтневому, Орджонікідзевському і Червонозаводському, де показники захворюваності перевищують середньоміський і коливаються від 70,7 до 92,9 на 100 тисяч населення. Майже в кожного другого вперше виявленого хворого діагностується відкрита форма туберкульозу легенів. А кожен такий хворий протягом року може заразити 15 – 20 осіб.
Всесвітньою організацією охорони здоров’я Харківська область на конкурсній основі була обрана основним регіоном реалізації пілотного проекту, спрямованого на реформування фтизіатричної служби й впровадження DOTS-Стратегії. Завдяки впровадженню цього проекту вдалося зменшити показник захворюваності на туберкульоз з 94,00 на 100 тисяч населення (у 2004 році) до 84,5 (у 2006 році) і вперше за десять років наблизитися до середнього показника по Україні – 83,2. Майже на 20 % зменшилася кількість хворих, у яких туберкульоз виявлено у запущеній стадії.
Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» разом з міжнародною журналістською Асоціацією «Здоров’я без кордонів» і міжнародною коаліцією організацій «Зупинимо туберкульоз разом!» оголошено місячник «Україна без туберкульозу!». Ця ініціатива знайшла підтримку й у нашому регіоні. Відповідно до наказу головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації в області й місті також проводиться місячник профілактики туберкульозу.
На початку лютого 2007 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження загальнодержавної програми протидії захворюванню туберкульозом у 2007 – 2011 роках». Прийняття цього Закону є значним кроком на шляху подолання епідемії в Україні.
Але, щоб зупинити недугу, що принижує наше суспільство, одними зусиллями медичних працівників не обійтися. Необхідно консолідувати зусилля благодійних і громадських організацій, соціальних служб. Ми також сподіваємося на розуміння й підтримку в організації профілактичних заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом, серед студентів і співробітників нашого університету.