Skip to main content

Глобальна небезпека

Цього року Всесвітній День боротьби з туберкульозом, який припав на 24 березня, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться під девізом: «Туберкульоз десь – це туберкульоз серед нас».

Туберкульоз становить велику небезпеку для сучасного й майбутнього людства. У 1999 р. Всесвітня організація охорони здоров’я попередила, якщо найближчим часом не буде вжито термінових заходів, то протягом двадцяти років від туберкульозу в усьому світі загинуть 70 млн., занедужають 200 мільйонів, а більше мільярда осіб будуть інфіковані. Сьогодні смертність від туберкульозу досягає 3,3 млн. чоловік у рік, з них 100 тис. – діти. Щодня у світі від туберкульозу вмирають 9 тис. чоловік. Ще в 1993 році агентство охорони здоров’я ООН оголосило туберкульоз глобальною небезпекою.

За критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз. Усього на обліку в протитуберкульозних установах країни станом на початок 2009 року перебували 99449 хворих усіма формами активного туберкульозу. Найвищі показники захворюваності відзначаються в Херсонській, Миколаївській і Донецькій областях.

За останній рік у Харківській області на туберкульоз занедужало 2174 особи. З них у м. Харкові  974 чоловіки. Усього в Харкові на обліку у фтизіатрів стоїть 17985 чоловік. Із них 2055 чоловік хворі активним туберкульозом. У місті відзначається значне погіршення ситуації  минулого року, у порівнянні з 2005, кількість хворих зросла на 6 %, бацилярними формами  на 6,8 %, нелегеневими  на 12,5 %, запущеними  на 50 %.

Показник захворюваності всіма формами туберкульозу в 2008 році становив 67,5 на 100 тисяч населення. Особливо несприятлива  епідеміологічна ситуація спостерігається в п’яти районах Харкова  Ленінському, Московському, Жовтневому, Орджонікідзевському і Червонозаводському, де показники захворюваності перевищують середньоміський і коливаються від 70,7 до 92,9 на 100 тисяч населення. Майже в кожного другого вперше виявленого хворого діагностується відкрита форма туберкульозу легенів. А кожен такий хворий протягом року може заразити 15  20 осіб.

Всесвітньою організацією охорони здоров’я Харківська область на конкурсній основі була обрана основним регіоном реалізації пілотного проекту, спрямованого на реформування фтизіатричної служби й впровадження DOTS-Стратегії. Завдяки впровадженню цього проекту вдалося зменшити показник захворюваності на туберкульоз з 94,00 на 100 тисяч населення (у 2004 році) до 84,5 (у 2006 році) і вперше за десять років наблизитися до середнього показника по Україні 83,2. Майже на 20 % зменшилася кількість хворих, у яких туберкульоз виявлено у запущеній стадії.

Фундацією «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» разом з міжнародною журналістською Асоціацією «Здоров’я без кордонів» і міжнародною коаліцією організацій «Зупинимо туберкульоз разом!» оголошено місячник «Україна без туберкульозу!». Ця ініціатива знайшла підтримку й у нашому регіоні. Відповідно до наказу головного управління охорони здоров’я облдержадміністрації в області й місті також проводиться місячник профілактики туберкульозу.

На початку лютого 2007 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про затвердження загальнодержавної програми протидії захворюванню туберкульозом у 2007  2011 роках». Прийняття цього Закону є значним кроком на шляху подолання епідемії в Україні.

Але, щоб зупинити недугу, що принижує наше суспільство, одними зусиллями медичних працівників не обійтися. Необхідно консолідувати зусилля благодійних і громадських організацій, соціальних служб. Ми також сподіваємося на розуміння й підтримку в організації профілактичних заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом, серед студентів і співробітників нашого університету.

Перейти до вмісту