Skip to main content

УЗО – цервікометрія

УЗД органів малого тазу

УЗД малого таза одна із широко використовуваних, безболісних, доступних, інформативних, неінвазивних методів діагностики сучасної гінекології, що дозволяє виявити відсутність чи наявність будь-якої патології.

Види УЗД органів малого тазу такі:

Трансвагінальне УЗД органів малого тазу. При цьому методі дослідження датчик вводиться в піхву. Сечовий міхур при цьому має бути порожнім. Це дослідження дозволяє максимально чітко візуалізувати органи малого тазу;

Трансабдомінальне УЗД органів малого тазу – у цьому випадку дослідження проводять через передню черевну стінку. Тут необхідно, щоб сечовий міхур був наповнений. Як правило, даний вид дослідження застосовується при великих утвореннях у малому тазі, дослідженні органів черевної порожнини та при дослідженні незаймана;

Комбіноване УЗД органів малого таза є поєднанням трансабдомінального та вагінального УЗД малого таза.

Для профілактики раннього виявлення всіляких гінекологічних захворювань потрібно робити УЗД органів малого тазу лише один раз на 1 – 2 роки, а після 40 років – 1 раз на рік.

УЗД – скринінг вагітних

Ультразвуковий метод є основним способом оцінки вагітності, що розвивається.

Ультразвукове дослідження проводиться тричі за вагітність (у першому триместрі на 11-13 тижні, у другому – на 18-21 і третьому – на 30-34 тижні), але при необхідності лікар може рекомендувати проходити його частіше.

При проведенні ультразвукового скринінгу I триместру проводиться оцінка ознак хромосомної патології (синдром Дауна та ін.). Крім того, ультразвукове дослідження у І триместрі дозволяє прогнозувати розвиток гіпертензивних ускладнень, невиношування вагітності, затримки зростання плода.

Оптимальними термінами для ультразвукового скринінгу II триместру є 19-21 тиждень. Якщо виявлені при УЗД вади є інвалідами, несумісними з життям або мають синдромальний характер (пов’язані з хромосомною патологією плода, наприклад, із синдромом Дауна), то сім’я має право прийняти рішення про переривання вагітності до 22 тижнів.

Якісно проведений ультразвуковий скринінг II триместру дозволяє практично повністю виключити серйозні вади розвитку у плода, оскільки більшість їх маніфестують до цього терміну.

Ультразвуковий скринінг III триместру проводиться в терміни 32-34 тижнів і за сучасними стандартами не є обов’язковим, однак у ньому є доцільність, оскільки деякі захворювання плода маніфестують починаючи з кінця II триместру (деякі вади центральної нервової системи, скелета, сечостатевої системи). На додаток до цього скринінгу або окремо від нього проводиться доплерометрична оцінка матково-плацентарно-плодового кровотоку (після 26 тижнів вагітності).

Допплерехокардіографія плода проводиться у терміни 24-26 тижнів у випадках, коли під час проведення скринінгу II триместру якісно оглянути серце не вдалося (при підвищеній вазі матері, вираженому тонусі матки, маловодії), а також факторах ризику в сім’ї – уроджених вадах серця в сім’ї, діабеті, системному червоному вовчаку і т.д.

Цервікометрія – це ультразвукове дослідження, яке дозволяє виміряти довжину шийки матки, оцінити стан шийного каналу, зовнішнього та внутрішнього зіва. Дане УЗД проводиться для оцінки ризику передчасних пологів, щоб за його наявності можна було попередити їх та уникнути ускладнень або навіть переривання вагітності. При відхиленнях від норми лікарі мають можливість вчасно вжити заходів, які дозволять без хвилювання виносити дитину до необхідного терміну.

DSC08922

Перейти до вмісту